Psikolog nedir ? Ne iş yapar ?

Psikolog insan davranışlarını ve insanın zihinsel süreçlerini bilimsel olarak araştıran ruh sağlığı uzmanıdır. Yani psikolog, ruh sağlığı sorunları ve insan davranışlarının tedavisinde uzmanlaşan kişilere denir.

Psikolog desteği neden önemlidir?

Yaşamın olduğu her yerde haz ve mutluluk var olduğu gibi problemlerin olması da kaçınılmazdır. Yaşanan süreçte bireyler bazı sorunlarının üstesinden kendiliğinden gelir; bazen de problemin yoğunluğu zamanla azalmaya başlar. Fakat bireyin çözüm üretmekte zorlandığı ve yaşam kalitesini düşüren travma , depresyon , kaygı ve madde kullanımı gibi psikolojik sorunlara daha bilimsel yaklaşılması gerekmektedir.

Bu süreçte ruh sağlığı uzmanı nasihat ya da öğüt vermeden, adeta ayna görevi görerek farkındalık alanınınızdan çıkan güçlü yönlerinizi size tekrar bilimsel metotla hatırlatır; var olan yeteneklerinizi, öngörülerinizi, özgüveninizi tekrar kazanmanıza yardımcı olur.

Psikologa ne zaman gidilmelidir?

Aşağıda mevcut olan durumlardan birinin veya birkaçının görülmesi halinde, yapılacak en faydalı şeyin psikolog desteği olması unutulmamalıdır:

 • Bir duygu, davranış veya yapılan bir şeyden yoğun endişe duyulması,
 • Kişinin büyük kayıplar yaşaması
 • Bireyin işlevselliğinde düşüş olması
 • İstenmeyen davranışlarda artış olması,
 • Rahatsız edici davranışı veya düşünceyi gidermeye denenmesi fakat başarılı olunamaması,
 • Kişinin sosyal çevresinin daralması
 • Bir şeylerle başa çıkmanın giderek daha zor olması; kişinin kendisine ve çevreye tahammülsüzlüğün artması
 • Psikolojik sorunların fizyolojik hastalıklara yol açması
 • Uyku kalitesinin bozulması
 • İştah problemlerinin görülmesi
 • Çocuk ve ergenlerde görülen uyum bozukluklarının olması

Ne kadar sürede tedavi olabilirim?

Sıklıkla gelen sorulardan birisi psikoterapi seanslarının ne kadar süreceği ve bireylerin tedavi için kaç seans gelmesi gerektiğini merak etmesidir. Ancak her insan biricik ve özel olduğu için tedavi süreci kişiden kişiye değişir ve farklılaşır. Bireyin kişilik yapısı, geçmiş dönem yaşantıları, yaşanan problemin türü, kişinin başa çıkma becerileri, psikoterapi sürecini etkilemektedir.

Kişinin iyileşmeye ya da değişime olan inancı ,motivasyonu;psikoterapist ile danışan arasında kurulan güvene dayalı ilişki, seanslara düzenli katılım gibi faktörler de tedavi sürecine etki etmektedir. Günümüzde ortalama haftada bir görüşülerek yapılan 10 -12 seans süresinde birçok hastalık tedavi edilebilmektedir.

Klinik Psikolog Samet Çoban İstanbul Halkalı’da, aile danışmanlığı, yetişkin danışmanlığı ve çocuk ergen danışmanlığı alanlarında hizmet vermektedir.

Halkalı psikolog , Samet ÇOBAN

Diğer makale için buraya tıklayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir