Kaygı Bozuklukları

Günlük yaşamımızda ailemiz ,işimiz vb. problemlerle uğraşırken yapmamız gereken bir çok şey olduğunu fark ederiz.  Yetişmesi gereken evraklar, beklenen sorumluklar bizleri bir süre sonra yorabilir. Hatta biraz zaman geçtikçe anda değil de gelecekte yaşamaya başlarız ve içten içe kendimize sürekli bazı soruları sorarız: Acaba başarabilecek miyim? Ya her şey kötü giderse?  Ya bir aksilik çıkarsa? Ya sağlığım bozulursa…. Ve sanki her şey kötü olacakmış gibi hissederiz. Bir süre sonra gergin ,yorgun ve düşünceli durum hayatımızın hemen hemen her yerinde görülür. Artık önemli olan “şu an” değil de gelecekte olması muhtemel olumsuz durumlar ve felaketlerdir. Bunların yanı sıra hayatımız …meli, …malı gibi zorunluluk ifade eden kaygı cümleleri ile dolmaya başlar.

Kaygı Bozukluğu Nedir ?

Kaygı (anksiyete) birçok insanın hayatının bazı dönemlerinde yaşadığı, yakından tanıdığı, korkuya benzeyen yoğun bir duygu durumudur. Bireylerde  sürekli, olay ve durumun gerçekçi sonucu ile orantısız olan yoğun bir endişe durumu söz konusudur. Aşırı endişe, bireyin günlük yaşamını olumsuz yönde etkiler ve hatta olağan yaşam etkinliklerini sürdürmesini engeller. Bu bireyler her durumda olası en kötü sonucu düşünürler, herşey kendi denetimlerinin dışındadır, iyi bir olasılık ya da geriye dönüş mümkün değildir.

Yetişmeliyim, başarmalıyım, sağlıklı olmalıyım, kötü hissetmemeliyim… İşte sizde bu cümlelerde hayatınızdan birer parça görüyorsanız yapı olarak kaygılı bir birey olabilirsiniz.  Yaşadığımız olaylarla birlikte dönem dönem artan kaygıyı bazı basit hamlelerle kontrol edebilir ve sağlıklı yönetebiliriz. Öncelikle sağlık, iş, aile ile ilgili aklımıza gelen olumsuz düşüncelerin sadece birer düşünce olduğunu ve gerçek olmadığını bilmemiz gerekir. Kaygımızın yükseldiği anlarda bazı nefes egzersizi ve gevşeme tekniklerini kullanabiliriz. Özellikle haftada 3 ,4 gün yapacağınız 30 dakikalık hafif tempoda yürüyüş vücudumuzda bulunan bir çok olumlu hormonu harekete geçirir ve kaygımızı yönetmemizde oldukça fayda sağlar. Kaliteli uyku düzeni ise gün içinde dinginliğimiz ve performansımız açısından oldukça önemlidir. Eğer kaygınızı kontrol etmekte zorlanıyor ve günden güne arttığını hissediyorsanız profesyonel destek almanızda fayda var.

Uzman Klinik Psikolog Samet ÇOBAN

Diğer makale için buraya tıklayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir