Başkalarının Düşüncelerini Önemsemek

Çağımızın en kronik sorunlarından bir tanesi insanların kendileri hakkında ne düşünüldüğünü abartılı biçimde önemsemesidir.

Peki neden insanların düşüncelerini bu kadar önemseriz? Neden hata yapmaktan bu kadar korkarız? Nedir sebebi?

Bu soruların cevabını araştırdığımızda temelde insanların kendilerine hata yapma fırsatı vermediğini görüyoruz. Hata yapmaya katlanamama,  hata yapmamak ve eleştirilere maruz kalmamak için insanların kendilerini toplumdan geri çektiğini sık sık gözlemliyoruz. Bu süreçte zihnin : Acaba yorumlarımı beğenecekler mi ? Acaba iyi bir sunum sergileyecek miyim ? Benimle ilgili böyle düşünüyorlarsa bir şeyleri yanlış yapıyorum … gibi düşüncelerle boğuşur.

Hata yapma korkusu ile iç içe olan bir diğer durum ise kişinin kendisine koyduğu yüksek standartlardır. Kişinin -meli -malı çerçevesinde kendisine koyduğu yüksek standartlar üzerindeki baskıyı daha çok arttırır. “İyi yapmalıyım, çok iyi iş çıkarmalıyım, beni eleştirmeliler ”.  Bu tarz düşünce tarzını benimseyen insanların ne yazık ki (-meli -malı’larla yaşayan insanların )hayat doyumu hep bir standarda bağlı olduğu için düşüktür.

Peki bu duruma nasıl farklı bir bakış açısı getirebiliriz?

Elimize bir fincan alalım ve bu fincana bakarak eleştirelim: – Küçük fincan, – Kötü fincan,- İşe yaramaz fincan vb.,  Peki biz  elimizdeki fincanı ne kadar eleştirirsek eleştirelim fincan bir şey kaybeder mi ? Fincan aynı fincan, tüm gerçekliği ile karşımızda duruyor. O zaman bizler biraz yorumlarla gerçekleri karıştırıyoruz. Diğer insanlar bizimle ilgili ne kadar olumsuz konuşsa ,düşünse de bunlar sadece birer yorum gerçeğin kendisi değil. Yorumlar insanoğlu var olduğu sürece bitmeyecek ama gerçek hep orada olacak.

Peki konuyu daha farklı bir açıdan daha ele alalım. Hakkımızda yapılan her yorum sizce doğru mudur? Bunu şöyle düşünelim. Türkiye’de hukuk sisteminin aldığı her karara doğrudur diye imzanızı atar mısınız? Sanırım atmam dediğinizi duyar gibiyim.  O zaman diğer insanlarında bizim hakkımızda yaptığı her eleştiriyi ,düşünceyi niye doğru kabul ederek üzülüyoruz.

Sonuç olarak yaşı ilerlemiş insanlarla konuştuğumuzda hep keşkelerinin olduğunu görürüz. Ve bu keşkeler çoğunlukla yapamadıkları üzerinedir. Yaş ilerledikçe geriye dönüp baktığımızda insan daha çok yapamadıklarının yasını tutar ve kendisine kendisine kızar.

Hatalar bize en büyük öğreticidir. Lütfen hata yapmaktan korkmayın. Bizler hata yaptıkça büyüyoruz gelişiyoruz ve o tecrübe denilen şey bütün bu hataların toplamı oluyor.

Uzman Klinik Psikolog Samet ÇOBAN


Diğer makale için buraya tıklayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir